GenelGüncel BilgilerHaber

Kış Lastiği Kar Lastiği Uygulaması Zorunlumu

Binek araçlarda kış lastiği zorunlu mu olacak sorusu , kış aylarına girilmesiyle beraber birçok otomobil sahibinin gündeminde koltuk almaya başladı . Hangi araçlarda kış lastiği zorunlu olacak sualine alacakları yanıta yönelik davranış edecek olan vatandaşlar , bunun için yönelik otomobil lastiklerini değiştirecek . Kış lastiği tespit edecek dönemlerde mecburen takılması gerekli olan lastik türleri aralarında koltuk almaktadır . Bilhassa kar yağışının yüklü meydana geldiği bölgelerde takılmaması şeklinde kritik cezai yaptırımlara ne sebeple olabilen kış lastiği , senenin tespit edecek dönemleri aralarında takılı olmalıdır . Peki , kış lastiği zorunlu mu? İşte , kış lastiği ne zaman takılır sualinin cevabı
Şehirler arası yük ve seyahat taşıyan ticari araçlar amaçlı kış lastiği mecburiyeti bir Aralık’ta başladı , gereğini yapmayanlara 776 TL hüküm verilecek .

AA muhabirinin derlediği bilgiye yönelik , Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı , Karayolları Trafik Yasayi icabı seyahat ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılmasını , şehirlerin gökyüzü ve abuhava koşullarına yönelik senenin tespit edecek çağı amaçlı zorunlu tutuyor . Laf konusu otorite , Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor .

Araçların kontrolü , Bakanlığın yetkilendirdiği çalışanların yanında Güven Evrensel Müdürlüğü , Jandarma Evrensel Komutanlığı , Ticaret Bakanlığının hudut kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri aracılığıyla yapılıyor .

Kış lastiği protez mecburiyeti bir Aralık’ta başlayacak ve bir Nisan 202bir’e civarı aynı ritimde devam edecek . Kurala uymayan otomobillerin sürücülerine 776 TL hüküm kesilecek .

Söz konusu hüküm , Hazine ve Maliye Bakanlığı aracılığıyla izah edecek yine değerleme oranı çerçevesinde bir Ocakta 2021 itibarıyla aktüellenecek .

Kış lastiği ” hususi ” değil , ” ticari ” araçlarda zorunlu

Yük ve seyahat taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar amaçlı uygulama zorunlu değil fakat can ve eşya güvenliğiyle meselesiz gezi amaçlı kış koşullarında bütün araçlarda kış lastiği kullanılması gerekmektedir .

Söz konusu uygulamayla kış koşullarına yönelik tedbirini almayan , kış lastiği olmayan otomobillerin karayolu kapatması ve kişilerin mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor .

Kış lastikleri , 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda , ıslak , karlı ve çamurlu tabanlarda yaz lastiklerine nispeten ek olarak sıkı yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor .

” Lastiklerin mevsime uyumlu olması gerekir ”

Motorlu Otomobil Satıcıları Federasyonu ( MASFED ) Başkanı Aydın Erkoç , AA muhabirine yaptığı yazılı açıklamada , trafiğin emniyetli seyredebilmesi ve trafik ilçelerinin önüne geçilebilmesi amaçlı lastik değişiminin kocaman önem taşıdığını ifade etti .

Bir araçta ilçeye neden verici unsurların en başında lastiğin geldiğini belirten Erkoç , kullanılan lastiklerin mevsime uyumlu olması gerektiğini duyurdu .

Erkoç , ” Gökyüzü sıcaklıkları 7 dereceye ve altına indiğinde , çoğalış kışlık lastikleri takmanın vakti gelmiştir . Kış Mevsiminde olan trafik ilçelerinin nedeni genellikle mevsime uyumlu olmayan lastiklerin kullanılmasıdır . Zira yaz lastikleri ilgisiz havalarda , karlı ve buzlu tabanlarda tutunma kaybına , frenlemelerde kaymaya , savrulmaya ve hakimiyet kaybına sebep olur . ” diye konuştu .

” bir Aralık’tan öncesinde lastik değişimleri yapılmalı ”
Kış lastiği uygulamasının zorunluluğun ötesinde yaşamsal önem taşıdığını belirten Erkoç , ” Sürücüler hem bizzat güvenlikleri aynı zamanda öbür sürücülerin ve yolcuların güvenliği amaçlı bu kurala uyarak bir an öncesinde lastik değişimini yapmalılar . ” diye sohbet etti .

Sürücüleri , bir Aralık’tan öncesinde lastik değişimlerini yapmaları istikametinde uyaran Erkoç , kış lastiği takılması civarı profesyonel lastik alımının da kocaman önem taşıdığını ifade etti .

Erkoç , bireylerin kesinlikle lastik ömrüne uyarı etmesi gerektiğine işaret ederek , ” Lastik alınırken kesinlikle tarihine bakmak gerekmektedir . Zira lastik kullanılmamış olsa bile belli bir raf geçerliliği vardır . Bekletilmiş lastikler özelliğini kaybeder ve denge tutmaz . ” diye konuştu .

Erkoç , Yorucu kış koşullarına hazırlıklı olmak gerektiğini , lastik değişiminin yanında otomobil bakımının da kocaman önem taşıdığını belirtti .

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği uygulaması, her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık 2020 tarihinde başlayıp 1 Nisan 2021 tarihinde sona erecek.

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu yarından itibaren başlayacak, gereğini yapmayanlara 776 lira ceza verilecek. … Kış lastiği takma zorunluluğu yarınbaşlayacak ve 1 Nisan 2021’e kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 776 lira ceza kesilecek

Kış Lastiği Kimlere Zorunlu? Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil, ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor.

Resmi Gazete’de kış lastiği zorunluluğuna yönelik verilen bilgilere göre, Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar kategorisinde yer alan Kamyon, çekici, tanker, otobüs, kamyonet, minibüs ve ticari araçlarda 1 Aralık 2020 tarihi itibari lie kış lastiği kullanılması zorunlu olacak

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI 2020 NE ZAMAN? Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği uygulaması, her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık 2020 tarihinde başlayıp 1 Nisan 2021 tarihinde sona erecektir

Yorum Yapin