GenelGüncel BilgilerHaberTeknoloji

Araba Kornası Nasıl Çalışır

Araçlarımızda Daha Çok Fazla Kullanım Oları Olarak Kullandığımız Arabalarımızda Diğer Bir Tabirle Otomobillerimizde Kullandığımız Kornalar Nasıl Çalışır Hangi Amaç İçin Kullanılır Genel Anlamda uyarı ve İkaz Anlamında Kullanılan Kornalar Zaman Zaman Kullanım Amacının Dışına Çıksa da Düğün Konvoylarında Asker Uğurlamalarında Veya Birilerine Kızdığımızda Uzun Süreli Basılı Tutarak Kullanılsa da Ülkemizde Gerçek Amacı Trafikte Oluşa Bilecek Bir Kazayı Engelleye Bilmek Adına Tasarlanmış ve Kullanıma Sunulmuştur

Closeup photo of annoyed woman driving car and honking

Kullanılan Alanlar

Araba

Motor bisiklet

Bisiklet

Korna Araçların Büyüklüğüne Göre Ses Tonlarında Farklılık Göstermektedir Kamyon Kamyonette Ses Tonu Fazla Olurken Küçük Otomobillerde Biraz daha Az Sese Sahiptir Motor Bisikletlerde Korna Ses Tonu Dahada Az Seviyelerde Olmaktadır

Modern bir elektrikli korna bir elektrikli bobin, bir metal diyafram ve bunların arasındaki bir dizi bağlantıdan oluşur. Kornanın düğmesine basıldığında, bobinden akım geçer ve diyaframı bobine doğru çeken bir manyetik alan ortaya çıkar.

1 KORNA DEVRESİ
Korna Devre Elemanları Nelerdir?
 Korna Nasıl Çalışır?
Çeşitleri Nelerdir?

2 Devre Elemanları Nelerdir?
3 Akü
Aracımızdaki korna devresinin çalışması amaçlı gereken gerilim kaynağıdır .
12 V 40AH kapasitesindeki tek batarya korna devresine fazlasıyla yetecektir .

4 Kablo Devredeki akımı iletmeye fayda .
1 bir bir , 5 mm çapındaki kablo devre amaçlı yetecektir .

5 Sigorta
Devreyi savunmakla görevlidir . Rastgele tek arıza halinde devrenin pek cereyan çekmeye başlamasıyla , devredeki akımı keserek kayıp görmesini korumaktadır .
Korna devresi amaçlı 10 bir 15A sigorta yetecektir .

6 Buton
Korna butonu devreyi istenildiği zaman çalıştırmak amaçlı kullanılır .
Bu buton araç direksiyonu üstünde ya da ikaz kolu üstünde olabilmektedir .

7 Röle Korna butonunu muhafaza etmek amaçlı kullanılır .
Küçük akımlarla kocaman akımları muayene etmek amaçlı kullanılır .

8 Korna
Devredeki müşteri elemandır . Korna butonuna basıldığında cereyan akımı üzerinden geçerek ses çıkartır .

9 Korna Ne Türlü Çalışır?
Modern tek elektrikli korna tek elektrikli bobin , tek metal diyafram ve bunların arasındaki tek dizi bağlantıdan oluşur . Kornanın düğmesine basıldığında , bobinden cereyan geçer ve diyaframı bobine gerçek çeken tek manyetik meydan belirir .

10 Diyafram , davranış ettiğinde , bağlantıları açar ve bobine giden akımı keser . Bobinden geçtiğimiz cereyan kesildiğinde , manyetik meydan kalkar ve diyafram bobinden uzaklaşır . Böylelikle , bağlantılar tekrar kurulur , bobinden cereyan geçer ve kornanın düğmesi basılı meydana geldiği müddetçe çevrim tekrarlanır .
11 Korna Çeşitleri Elektrikli Kornalar Elektronik Kornalar

Yorum Yapin