HaberMekanlarSağlıkVideo

Adıyaman, Mersin Narı, Doğal Antibiyotik

Adıyaman, Mersin Narı, Doğal Antibiyotik

 

Sonyol.com ekibi olarak sizlere faydalı ve yararlı bilgiler sunmaya devam ediyoruz,  Adıyaman ve Mersin Narı doğal antibiyotik diye adlandırdığımız bir numaralı rahatlatıcı etkisi olan meyvemiz. Mersin‘in Silifke kazasında ve Adıyaman’ın belli başlı yerlerinde nar ücretlerinin geçen seneye nispeten tahmini 1,5 TL azalması, üreticiyi düş kırıklığına uğrattı. Üretici, Adıyaman nar ürününü satmak amaçlı mahalle pazarlarına yöneldi.

Geçen sene dalında ağırlığı 2 liraya satılan nar, bu sene 60 kuruşa civarı düştü. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığıyla tescillenmiş sofralık Keben ve Bagoz narının üreticisi , hasadın bitirmesinin sonrasında beklediği fiyatı bulamayınca yetiştirdikleri narı, ilçe merkezindeki mahalle pazarlarında satmaya başladı.

Adıyaman Ziraat odasında ve Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, bu sene ilçe çapında 3.000 dönüm araziden tahmini 5 bin ton nar hasadı yapıldığını ifade etti.

Fiyatların bu sene düşük olması sebebiyle üreticilerin beklediği hasılatı elde edemediğini belirten Can , bunun sebebinin Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde meydana gelen pkk vakaları ve Rusya en başta olmak üzere pek çok ülkeye ihracat yapılamaması meydana geldiğini belirtti .

Adıyamanlı nar üreticiler yakın bölgelere ürün satıp zararlarını azalttıklarını belirttiler, fiyatların bu sene çok düşük meydana geldiğini bu sebeple mahsulleri mahalle pazarlarında piyasaya sunduklarını ifade etti.

Adıyaman Nar Ekşişi Video

Dr Nar

adiyaman_nar_nari Adiyaman_nari_mersin_nari

 

Nar ekşisi Yapılımı video

Yorum Yapin