GenelGüncel BilgilerHaber

Yeni pazarlama mecrası: İnstagram

Yeni pazarlama mecrası: İnstagram

İnstagram ilk çıktığı yıllarda görüntü paylaşmaya dayanan bir sistemdi. Ardından yenilikler eklenince bir anda Vine ile birlikte 7 saniyelik ve 15 saniyelik videolar eklenerek paylaşılmaya başlanıldı. Buda insanların İnstagram’a olan ilgisini artırdı.

 

İnternet üzerinden satış yapmak isteyen insanlar birden bu mecraya yöneldi. Çünkü burada siz kendi ürününüzü pazarlıyorsunuz ve pazar payınız takipçi sayınıza göre şekillenmeye başlanıldı. Ama bu yeni ve sürekli değişen mecrayı iyi kullanabilmek için ‘sosyal medya uzmanı’ olmak gerekir.  Unutmayın bir ürün pazarlıyorsanız pazarlama tekniklerini iyi bilmeli, yüklediğiniz görüntü veya fotoğraf kaliteli ve anlamlı olmalı. Bunları da Twitter ve Facebook adreslerinizde paylaşmayı unutmayın.

TAKİPÇİ KİTLESİ

Takipçi sayısının çok olması kadar takipçi kitlenizin pazarladığınız ürün ile uyumlu olmalıdır. Paylaştığınız fotoğraf ve videolar da işinizle ilgili olmalıdır. Örneğin doğal bir ürün pazarlayan birinin bir ayakkabı fotoğrafı paylaşması çok ilgi görmez. Veya ayakkabı pazarlayan birinin gidip organik ürün satan birilerini takip etmesi de çok uygun olmaz. Dükkan açmaya karar veren birinin lokasyona bakması gibi…

Hedef kitlenizi takip edin ve onların yaptığı paylaşımları ve işleri gözden geçirin.  Hizmetlerinizin reklamını yapın. Bunları 15’er saniyelik videolarla tanıtın. Ama videolarınız sıradan olmasın, inivasyona inanın. İnstagram’ın fotoğraf, yemek ve mekan fotoğrafları paylaşılan bir mecra olmadığını bilin ve hedefinize emin adımlarla ilerleyin.

Yorum Yapin