Güncel BilgilerSağlıkVideo

Acı Bakla – Yahudi Baklası – Termiye

Acı bakla neye iyi gelir?

Acı BaklaYahudi BaklasıTermiye

Doğanın insanlara sunduğu sayısız mucizeler vardır. Hastalıklara şifa, ilaçların ham maddesi meydana gelen bitkiler de bunların en başında gelmektedir. Toprağın en güzel hediyesi meydana gelen bitkiler insanoğlu amaçlı vazgeçilmezdir. Hayatımızda birsürü mühim tutan bitkiler alternatif tıp kapsamında da kullanılmaktadır.

termiye-acibakla-yahudibaklasi

Termiye  bakla da insan yaşamına kolaylıklar imkanı sunan nebatlardan tek tanesidir. Bu bitki çeşitli isimlerle de bilinmektedir. Delice bakla, termiye, Musevi baklası, gavur baklası, lupinus albus kullanılan öbür isimlerindendir. Bu bitki baklagillerin tek çeşididir. Otsu bitki özelliği taşıyan acı bakla 120 cm’ye civarı uzayabilmektedir. Ülkemizde Marmara ve Ege bölgelerinde yetişmektedir. Bunun yanında Avrupa ve Balkanlar’da yetişmektedir.

Yahudş Baklası
Yahudş Baklası

Acı Bakla Bitkisinin Özellikleri

Kimyasal özelliklerine bakıldığı zaman sabit yağ ve spartein, lupinin yer almaktadır. Sayısız yararları meydana gelen acı baklanın başlıca malum özellikleri; kan silme, soluk darlığını giderme, balgam söktürme, bağırsak asalaklarını dökme, meniyi arttırma, vücuttan tuz atma şeklindedir. Bununla Birlikte acı bakla idrar söktürerek, böbrek iltihaplarına da güzel gelmektedir. Bununla Birlikte haşere ısırmalarında zehri auta atma özelliği yer almaktadır.

Ancak unutulmamalıdır ki; bu bitki çok acıdır. Bu sebeple kaynar suda tespit edecek tek zaman tutulması gerekiyor. Bu biçimde acısı alınarak tüketilmektedir. Acı özelliğinin yanında zehirli bileşikler taşımaktadır. Suda bekletilmesi sonrasında kabukları soyularak yenilebilir. Tohumları ise toz haline getirilerek kullanılmaktadır. Bütün bunlara ayrıca deri hastalıklarına yüzeysel uygulama kara yolu ile şifa sağlanmaktadır.

Google aranan Kelimeler; acı bakla neye iyi gelir, acı bakla çiçeği, acı bakla nedir, acı bakla tohumu faydaları, acı bakla tohumu, acı bakla zararları, acı bakla latincesi, acı bakla çayı, acı bakla nasıl yenir, acı bakla basur, termiye, termiye bitkisi, termiye nasıl yenir, termiye neden olur, termiye çiçeği, termiye hastaligi, termiye ayeti, termiye satın al, temriye hastalığı, termiye zararları,

Yorum Yapin