DerslerGenelGüncel BilgilerSağlık

Benim Bu Dünyadaki Amacım Nedir? Hayatın Anlamı

hayatın-anlamı-nedir

Benim bu hayattaki amacım nedir? Ben ne sebeple buradayım? Ne inşa etmek istiyorum? Peki ne sebeple yapmıyorum?

Yapamıyorum? Beni engelleyen en kocaman şey nedir? Yaparsam ne türlü hissedeceğim? Çok mu zor? Hadi rahatlayın belli bir süre , kendinizi şarj edin…

Ne İstediğimi Bilmiyorum! Ya Sen?

Evet, gerçek duydunuz, ne istediğimi bilmiyorum ben. Ama sizin bilmediğiniz bir şeyi biliyorum! Çoğu birey ne istediğini bilmiyor:) Bu soru o civarı uzunca süredir insanlığın peşinde ki inanın bana tek değilsiniz. İstemediğimiz şeyleri anında söyleyebiliyoruz da ne talep ettiğimiz muamma. Her günün nihayetinde ve zaman başlarken kafamızda bu sualle başlıyoruz: “Ben hakikaten de ne talep ediyorum yahu?”

Çok harika bir işimiz, eşimiz, çocuğumuz olabilmektedir ama yeniden de yabancı birşeyler istiyor olabiliriz, yetmiyordur. Ya da aşık olmak isteyip de olamıyoruzdur, ne türlü bir tanesini istediğimizi bilmiyoruzdur, buna bağlı olarak da bulamıyoruzdur. Ne Türlü bir işte çalıştığınızı, nelere yeteneğiniz meydana geldiğini , nerede hayatını sürdürmek dilediğinizi , ne inşa etmek dilediğinizi bilmiyor musunuz?

Ee, kim biliyor o zaman? Ne zaman bileceğiz?

Yaklaşık 500 şahısla yaptığım görüşmeler nihayetinde en fazla sorulan problemin ne meydana geldiğini biliyor musunuz? “Gizem kocaman ihtimalle ne inşa etmek istediğimi bilmiyorum.” Görüşmelerimizde de sizlere sihirli bir değnekle ne dilediğinizi söylemeyeceğim, hayır. Bunu sizin bizzat kendinize keşfetmeniz sebep . Ben yalnızca orada durup sizlere sorular soruyorum, bazen absürt , bazen kolay değil , bazen de alakasız ama bizzat içerisinde ilgili meydana iştirak eden .

Ailenizle ya da çevrenizle sorunlarınız mı var? Sizi anlamıyorlar mı? Sizi illa ki bir kalıba sokup, müessesesel bir iş, emeklilik, evlenme ve toruna gerçek giden o garantici yaşama mı sürüklüyorlar? Çok mu beklentileri yüksek? Ne yaparsanız yapın bu beklentileri dolduramayacaksınız güvenilir olun. O yüzden belli bir süre da oksijen maskesini kendinize protez zamanı geldi de geçiyor. (uçak düşmüyor ama düşen uçakta o maskeyi yanınızda kim olursa olsun öncesinde sizin takmanız gerekmektedir değil mi?)

Şimdi kendinize müsaade vererek şu sualleri sormanızı talep ediyorum . Benim bu hayattaki amacım nedir? Ben ne sebeple buradayım? Ne inşa etmek istiyorum? Peki ne sebeple yapmıyorum? Yapamıyorum? Beni engelleyen en kocaman şey nedir? Yaparsam ne türlü hissedeceğim? Bir an kendinizi o herşeyi yaparkenki ruh halinizde hissetmenizi istesem? Çok mu zor? Hadi rahatlayın belli bir süre , kendinizi şarj edin.

İnsanın kafası anlaşılmaz , öfkeli , düşlere dalmışsa ya da kaçış yöntemleri arıyorsa mühim meydana iştirak eden şey, gerçek sebebi bulmaktır, bin bir bahaneyle sığınacak mantık birşeyler bulmak değil. İçimizden iştirak eden sese kulak vermemiz gerekir. Bu ses çok hızlı ne sebeple bunun gibi rahatsız , üzgün ya da öfkeli olduğumuzu söyler.

Şimdi ne dilediğinizi bulabilmeniz amaçlı minik adımlarla başlayalım ne dersiniz?

bir. Çocukken ne olmak istiyordunuz?

Hepimizin çocukluk hayalleri vardı. Ve onlardan bir süre vazgeçtik. Şimdi sizden bunu hatırlamanızı rica ediyorum. 5 yaşlarındaki halinize gidin lütfen. Ne inşa ediyor o çocuk? Ne olmak istiyor?

2. Şu an yaptığınız işi seviyor musunuz?

Hayat koşullarından, uygun fiyat kaygılardan, etrafımızdakiler bizle gurur duysun diye, ya da yapacak yabancı bir alternatifimiz olmadığından, ….. benzeri gibi benzeri nedenlerle şu an bir işte çalışıyoruz. Peki yaptığınız işi, bulunduğunuz yeri, yöneticinizi, iş arkadaşlarınızı seviyor musunuz?

3. Yapmaktan keyif aldığınız birşeyler neler?

Cuma bugünü işten çıktınız, haftasonunda neler yapıyorsunuz? Tatilde neler yapmaktan keyif alıyorsunuz? Yaparken vaktin ne türlü geçtiğini anlamadığınız aktiviteler neler? Hadi bunları hatırlayalım beraber . Asgari 8 şey yazmanızı rica ediyorum.

4. Yetenekleriniz neler?

İşte en fazla takıldığımız soru bu oldu nedense. Bizzat yeteneklerimizin farkında değiliz çoğunlukla . Ve kabiliyet deyince nedense aklımıza fotoğraf ya da müzik geliyor. Başka bakmaya çalışalım kendimize, ben bu suali düşündüğümde yeteneğimin “dinlemek” meydana geldiğini keşfetmiştim. İşte bu civarı sade yetenekleriniz var sizin içinizde keşfetmenizi bekleyen. Hadi şimdi belli bir süre daha bu konuya kafa yoralım ne dersiniz? Nelere yeteneğiniz var? (Bu problemin yanıtı olarak fotoğraf , müzik vs beklemiyorum. Sözgelimi benim yeteneğim “farkındalık ve sorun çözme “, siz de absürt da olsa aklınıza iştirak eden her şeyi yazın lütfen)

5. Kısıtsız kaynağınız olsa neler inşa etmek isterdiniz?

Burada belli bir süre uçmanızı talep ediyorum , ücret , zaman, aile, yaş kısıtlarınızı kaldırın. Düş edin. Yaratın. Limitsiz düşünmeye zorlayın kendinizi.

6. Peki inşa etmek istediklerinizin önündeki engeller neler?

Ee elbette ki yaşam kuşlar çiçekler böcekler değil. Inşa Etmek istediklerimizi yapamamızın da nedenleri var. Ama ne olabilir ” ücret ” yazıp bırakmayın. Daha çok etraf şartlarına odaklanın, tamam ama kendinize de sıkıntı lütfen. Ne Sebeple yapmıyorum? Yap-a-mıyorum?

Şimdilik yalnızca bu 6 suali cevaplamanızı talep ediyorum . Ama kağıt kalem faydalanarak yazın lütfen, beyin el koordinasyonumuz klavyeyle değil de kağıda yazarken daha bir etkin oldu , fazladan hislerimizle iletişime geçiyoruz.

Cevaplarınızı bana gönderebilirsiniz, beraber çözümleme edebiliriz. Bir yapmanız mail atmak ya da internet sitemden yüzyüze, online ya da telefonla buluşma almak, bu civarı (cık). İlk gönderen 5 kişiye bedava oturum sözü de benden:)

Düşünsenize, her biri hayallerini gerçekleştirebilse bu hayat ne türlü bir koltuk olurdu?

Biz varsayalım , tahmin etmek çok harika şey ama aksiyonsuz düşünme değişiklik yaratmaz, hadi kolları sıvama vakti! Sizlere güveniyorum, yapabilirsiniz!

PS: Blogumda bu yazıyı çok eskilerden sevdiğim bir şarkıyla dinleyebilirsiniz. The White Stripes ben I Just Don’t Know What To Do With Myself. Huzurlu haftasonları dilerim:)

Sevgilerimle,

 

Yorum Yapin