GenelGüncel BilgilerSağlık

Ceviz Zayıflatırmı

Ceviz kaç kaloridir, zayıflatır mı?

Journal of Nutrition mecmuasında yayımlanan yepyeni bir denetim, cevizin ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI Tarım Bakanlığı (USDA) aracılığıyla anlatılan şuanki düzeye yönelik %21 daha az kalori içerdiğini gösterdi. Soruşturmanın sonuçları, bir porsiyon (bir oz. -28.3 gr) cevizin 185 değil 146 kalori içerdiğini, bu rakamın da onay edilen şuanki değerden 39 kalori daha düşük meydana geldiğini gösteriyor. Denetim, USDA Zirai Denetim Hizmetleri, Denetim Gözetim Fizyolojisti Dr. David J. Baer önderliğinde gerçekleştirildi.

kilo_sorununa ceviz

Ceviz amaçlı kalori değeri, 19. Asrın sonlarına gerçek geliştirilen ve birçok gıda amaçlı metabolik enerji miktarının ya da bedende kullanılabilecek enerji miktarının belirlenmesinde kullanılan Atwater etmenleri faydalanılarak hesaplanıyor. Dr. Baer’in araştırması, cevizde yer alan metabolik enerji miktarının, Atwater faktörleriyle hesaplanan miktardan %21 daha az meydana geldiğini gösteriyor.

Dr. Baer, denetim neticelerinin, ceviz tüketicilerinin tipik olarak ne sebeple kilo almadıklarını bildiride destekçi olacağını bildiriyor. Dahası, Dr. Baer’e yönelik kanser ,kardiyovasküler ve bilişsel hastalıklar ile alakalı riskin azaltılması da dahil olmak üzere olmak üzere, ceviz tüketiminin sıhhat üzerindeki pozitif yararları dikkate alındığında; denetim sonuçları, alıcıların cevizi gündelik beslenmelerinin bir parçası haline getirmeleri şeklinde kaloriyle irtibatlı kaygılarının da ortadan kaldırılmasına destekçi olabilir.

Araştırma ekibi, iş alanında 18 sıhhatli yetişkini 2 gruba ayırdı. Her grup, üç haftalık müddetle kontrollü Amerikan diyetini ve takiben tekrardan 3 haftalık müddetle bir.5 porsiyon (42 gr) ceviz takviyeli kontrollü Amerikan diyetini uygulismi. Kişilerin toplamında kalori düzeylerinin, her 2 iyileştirme çağında de meblağlı meydana geldiği görüldü. Tatbik Edilen diyetlerden, cevizden, dışkı ve idrardan örnekler toplanarak sabit hacim kalorimetresine (dinamit kalorimetre) elbet tutuldu ve ele geçirilen bilgiler cevizdeki metabolik enerjinin hesaplanmasında kullanıldı.

ceviz_ve kalori_sorunları

Denetim, cevizin kilo kontrolünde oynadığı yararlı rolü savunan çalışmalara mühim bir katkı sağlıyor. Uyumlu bir lif (ons başına 2 gr) ve protein (ons başına 4 gr) kaynağı meydana gelmesinin yanında, ceviz, kalp ve beyin sıhhati tarafından fayda imkanı sunan nebat bazlı omega 3 yağ asidi bulunan alfa-linolenik asit (ons başına 2.5 gr) amaçlı de mühim bir kaynak yaratan tek kabuklu yemiş.

Yaşam tarzıyla bağlı hastalıklarda (kalp rahatsızlıkları, diyabet ve obezite), risk faktörlerini azaltmak amaçlı kilo denetimi önem kazanıyor. Obezite ve diyabet oranları bütün yeryüzünde yükseliş gösteriyor. Beynelmilel Diyabet Birliğine yönelik dünya genelinde 387 milyon kişide diyabet varken, Türkiye’de 2004 senesi bakımından diyabetli hasta sayısı 7.2 milyon. Türkiye’de 2014 senesinde diyabet sebebiyle can verenlerin sayısı ise 59,755. Yapılmış Bulunan farklı araştırmalara yönelik, itinalı olarak yapılmış bulunan egzersizle beraber bir miktar kilo kaybı, yetişkinlerde tip 2 diyabet rizikonunu önleyebiliyor. Denetim sonuçları cevizin gündelik beslenme ihtiyacının karşılanmasında mühim bir rol oynayabileceğini meydana koyuyor.

Sonuçların daha sıkı anlaşılması ve kalori hesaplamasında kullanılan bu tekniğin, öbür gıdalardaki kalori sayımını potansiyel olarak ne türlü etkileyebileceğini rastlamak amaçlı daha çok araştırmaya gereksinim duyuluyor.

Dr. Baer ile beraber personel eş-yazarlar, USDA Gıda Bileşenleri ve Sıhhat Laboratuvarı’ndan Dr. Sarah K. Gebauer ve Dr. Janet A. Novotny’dir.

Bu iş kısmen USDA ve California Walnut Commission aracılığıyla desteklenmiştir.

Yorum Yapin