GenelGüncel BilgilerHayvanlar Alemi

Kertenkele hayvanı Özellikleri

Kertenkele hayvanı Özellikleri

kertenkele-ozellikleri

Kertenkele, “Kertenkele” (Lacertidae) takımının ve bilhassa bu takıma mensup özkertenkelegiller familyasının, serisinin genel isimidir. Kertenkeleler çoğunlukla kırsal kesimlerde, kurak bölgelerde hayatını sürdüren ve ülkemizde sıkça rastladığımız dinamik türlerinden birisidir.

-Kertenkelerin son zamanlarda tahmini 3000’den fazla türü keşfedilmiş vaziyette ve zaman geçtikçe daha tek sürü tür keşfediliyor. Keşfedilen kertenkele varyasyon-tür sayısı artıyor.

-Kertenkeleler soğuğa karşın sağlam olmayan yapısal nitelikleri durumundan çoğunlukla ateş gibi, kurak, bozkır, tropikal ve benzeri. bölgelerde yaşarlar.

23000’den fazla türe sahip vaziyette olan bu canlının, türlü özelliklere sahip türleri mevcuttur. Mesela tespit edecek türler toprak altında yaşayabiliyor, tespit edecek türler ağaçlarda yaşayabiliyor üstelik tek birlik türleri su üzerinde yürüyebiliyor, koşabiliyor ve tek birlik türler ise yer aldığı ortama çabuk tek biçimde ahenk sağlayabiliyor, nitelik değiştirebiliyor. ısı, ortam ve benzeri. benzeri vaziyetler kertenkelenin nitelik değiştirmesine, kamufle meydana gelmesine sokak açabiliyor.

-Kertenkele türlerinin kocaman çoğunluğu 4 ayaklıdır ancak bu türlerin yakınında 2 ayalı veya hiç ayağı olmayan öyle ki yılan görünümünde vaziyette olan kertenkelerde mevcut.

-Bir kertenkelenin ayağında 5 parmak yer alır ve bu parmaklarda epeyce kuvvetli tırnaklar yer alır. Bu tırnaklar yardımıyla kertenkeleler meselesiz tek biçimde tırmanabiliyor ve minik böcekleri, besin kaynaklarını yakalayabiliyorlar.

-Vücutları genellike ince ve uzunca olup yuvarlak görünümdedir. Uzunlukları türden tür yönelik değişebiliyor, bazı türler 10-20 cm arası uzunlukta oldu, bazı türler ise 60-70 cm arası uzunlukta oldu üstelik daha uzunca vaziyette olan türlerde mevcut.

-Vücutları tamamıyla pullarla kaplıdır ve tırtıklı tek yapıya sahiptirler. Kertenkelenin bilhassa karın bölümünde yer alan pullar daha iri ve kocaman tek yapıya sahiptirler.

-Kertenkeleler’in tek birlik türlerinde göz kapağı bulunmaz ancak çapında yer alır ve yer alan göz kapağı aktif hareket eden tek yapıya sahiptir. İlginç tek misal sunmak gerekirse Abd kıtasında yer alan ve saydam-hareketsiz tek göz kapağına sahip tek kertenkele türünü misal verebilirsiniz.

Özetle tek sürü türlü varyasyonlara, özelliklere sahip kertenkeleler mevcut.

kertenkele hangi hayvanı yer

kertenkele-hangi-hayvani-yer

Toprağın altına hayatını sürdüren kertenkele türlerinde kulak deliği bulunmamaktadır. Ancak toprak üzerinde hayatını sürdüren kertenkele türlerinin kocaman çoğunluğunda kulak deliği mevcuttur.

-Bir kertenkelenin en kocaman özelliği korku veya türünden vaziyetlerde kopan kuyruğunun tek zaman daha sonra tek daha çıkmasıdır. Mesela siz tek kertenkele dokunduğunuz zaman, bilhassa kuyruk bölümüne dokunduğunuz zaman çoğunlukla o kuyruk düşer ancak tek zaman daha sonra sıhhatli tek biçimde tek daha kuyruk çıkar. Kopan kuyruk az tek zaman aktif hareket eden olabilir, bu çoğunlukla avcıyı yanıltma, kendisinden uzaklaştırmaya karşı tek özelliktir.

-Kopan tek kuyruk tahmini bir ay arasında tek daha çıkar ancak bu yepyeni kuyruk eskiyen kuyruktan tamamıyla farklıdır. Hem Tek nitelik hemde yapısal özellikler durumundan o kuyruk eskiyen kuyruktan farklıdır, mesela eskiyen kuyruk x işlevini mahaline getirebilirken yepyeni kuyruk bodrum escort bayan bunu yapamabilir tam tersine çeşitli işlevi mahaline getirebilir.

-Kertenkelerin beslenme biçimi genellike böcekçildir. Minik böcekler, eklem bacaklılar ve benzeri. benzeri canlılar kertenkelelerin besin kaynaklarıdır.

-Kertenkelelerin avlarını yakalamalarında kullandıkları en gösterişli uzuvlarından birisi dilleridir. Evet, dilleri çabuk, uzunca ve yapışkan tek yapıya sahiptir bu sayede avlarını dilleri yardımıyla yakalarlar ve anında tüketirler.

-Kertenkelerin üreme şekilleri yumurtlamadır. Yazın dişi kertenkeleler kumda veya toprakda açtıkları çukura yumurtalarını bırakırlar.

-Kış uykusuna yatan dinamik türlerinden birisidirler. Kış Mevsiminde başlayan uykuları, ilkbahara civarı sürer.

-Kertenkeleler, yapısal özellik durumundan yılanlara benzeler, benzer yılanlar benzeri ilgisiz kanlıdırlar ve benzer biçimde bu sebeple güneşlenmeyi, güneş altında durmayı severler.

-Kertenkelelerin mühim farklı özelliklerinden birisi ise kopmayan yalnızca kırılan kuyrukların 2. tek kuyruğun çıkması ve çatal kuyruk oluşmasıdır.
Kaynakça:

yeni_bir_kertenkele_turu_bulundu

Hayvan Ansiklopedisi