Güncel BilgilerMekanlarVideo

Dünyanın Dibi ; Mariana Çukuru

Dünyanın En derin Yeri ; Mariana Çukuru

Dünyanın Dibi ; Mariana Çukuru

Mariana çukuru, Pasifik okyanusun batısındaki Mariana adalarının en büyüğü meydana gelen ve en güneyindeki adası olarak malum Guam adasının güney batısında, Japonya ve Endonezya‘nın tam ortasında bulunur. Hayat üzerindeki en derin noktadır. Bilim adamları aracılığıyla inşa edilmiş olan araştırmalar neticesinde en derin noktasının 10.994 metre meydana geldiği tarafından bununla birlikte uzunluğunun 2542 km meydana geldiği belirlemiştir. Çukurun genişliği ise 69 kilometredir.

dunyanin-enderin-yeri-mariana-cukuru

Mariana Çukuru‘nun ne türlü oluştuğunu izah etmek gerekirse ; Tek Takım zamanlar yer kabuğunu yaratan plakalardan bazıları birbirlerine yaklaşarak çarpışırlar. Bu çarpışma neticesinde plakalardan biri diğerinin altına girerek ”dalma” ismi verilen tek vaziyet gerçekleştirir.

Dalma vaziyetinin manası ise yoğunluk durumundan kudretli meydana gelen plakanın, daha az yüklü meydana gelen plakanın altına kayması olayıdır. Netice olarak bu bölgelerde kuvvetli depremler görülebilir ve depremlerin oluştuğu derinlikler levhaların büyüklüğüne yönelik 700 kilometreyi bulabilir. İşte Mariana Çukuru‘da Pasifik plakasıyla Mariana Plakası‘nın birbirine çarpması neticesi oluşmuş tek çukurdur.

Doğal olarak oluşmuş bu tek sürü kocaman derinliğe tek an önce inen bireyler Amerikalı ordu Teğmen Donald Walsh ve İsviçreli bilim insanı Jacques Pİccard‘tır. Dalışı gerçekleştirmek amaçlı Batiskaf (tek sürü dik basınçlara dayanabilen katı maddeden inşa edilmiş sert küre biçimli, dalış amaçlı yakıt boşaltarak onun mahaline deniz suyu alarak demir safra atan otomobil) isimli su altına dalıp çıkabilen tek otomobil kullanmışlardır. Dalış tam 5 saat bodrum escort bayan sürmüş ve 10916 metre derinliğe inilmiştir. 25 Mart 2012 tarihinde’de Titanik, Terminatör, Aliens ve Avatar benzeri populer filmlerin yönetmen koltuğunda ve bununla birlikte prodüktörlüğünü yapmış meydana gelen James Cameron bizzat özel denizaltısıyla 156 dakikada zemine inmeyi başarmıştı ve bu derinlikte yapmış meydana geldiği saatler devam eden araştırma nihayetinde 70 dakikalık tek yukarıya çıkma yolculuğu ile macerasını tamamlismi.

Mariana Çukuru‘nun derinliklerine gerçek inşa edilmiş olan bu seyahatler her ne civarı kazasız ve belasız atlatılmışsa da göğüs gerilen ve göz ardı edilen tehlikeler çok büyüktür zira dip noktadaki basınç yeryüzü basıncının nerdeyse 1000 katı oranındadır. James Cameron‘un dalış yaptığı denizaltıda bu nedenden ötürü metrekare başına 7250 tondan daha çok oluşabilecek tek basınca karşın sağlam olarak yapılmıştır. Okyanusta basınç her 10 metrede santimetrekareye bir kg artar. Bu misal verildiğinde esasen hiçbir insanın yardımsız ve geliştirilmiş otomobil v.b ekipmanlar olmadan bu stil derinliklere iniş yapamayacağı tam olarak tek biçimde anlaşılabilir.

dunyanin-endibi-mariana-cukuru-bakteri-kayniyor

 

Google aranan Kelimeler; mariana çukuru, mariana çukuru ekşi, mariana çukuru dibi, mariana çukuru video, mariana çukuru canlılar, mariana çukuru harita, mariana çukuru belgesel, mariana çukuru gizemi, mariana çukuruna, mariana çukuru onedio, dünyanın dibine yolculuk, dünyanın dibi kıta, dibi neresi, dünyanın dibi kaç km, dünyanın dibi göründü, dibinden gelen sesler, dünyanın dibinde ne var, dünyanın dibine vurmuşum, dünyanın dibine yolculuk izle,