GenelGüncel BilgilerSağlık

Anason Yağı Anason Bitkisi Faydaları

Anason Yağı Anason Bitkisi Faydaları

Hayatımızın Hemen Hemen Her yerinde  kullanmış olduğumuz anason bitkisi hem sağlık açısından hemde temizli açısından veya temiz bir ferah koku açısından sık sık kullanmış olduğumuz bitkilerin başında yer almaktadır sağlık sektöründe kimyasal ilaçlarda kullanılan anason bitkisinin aynı zamanda onasan yağı olarak yaşantımızda kullanıyoruz anason  Hakında size bazı bilgilerde bulunmak istedik.

 

Anason bitkisi Asya kökenli olsa da Doğu Akdeniz bölgesinde de süregelen olan Apiaceae ailesinde çiçekli bir bitkidir.

Anason esansiyel yağı, bu çok senelik bitkiden (Pimpinella anisum) elde edilmektedir. Günümüzde Türkiye dahil olmak üzere Rusya, Fransa ve İspanya’da da üretilmekte ama aynı vakitte diğer ülkelerin topraklarında da natural bir şekilde yetişmektedir. Anasonu Kuzey Amerika’ya getirenler ilk yerleşimciler iken, Avrupa’ya anasonu tanıtan Romalılar olmuştur. Tedavi edici faydaları, meyan köküne benzeyen aroması ile eski çoğu uygarlık doğrulusunda kullanılmıştır. Günümüzde de çoğu ilaca, öksürük şurubuna ve boğaz ilaçlarına eklenerek yararlanılmaktadır. Birincil kullanım meydanlarından biri sindirim düzeneğinin sağlığının geliştirilmesidir. Anason Antik Roma’da genelde yemeklerden daha sonra yenen bir kek ya da çöreğe (rezene ve kimyonla birlikte) eklenirken, Mısırlılar bu bitkiyi ekmeklere eklemiştir. Anason Yağının Kullanım Alanları Rezene bitkisi (Foeniculum vulgare) genelde anason bitkisi ile karıştırılmaktadır zira ikisinin de tadı birbirine benzer ve ikisi de aynı aileden (Apiaceae) gelir. Anason, Çin yıldız anasonu denilen Illicium verum isimli bir bitki türüyle de karıştırılır. Tamiflu isimli ilacın yapımında da sarfedilen bu bitki Asya ülkelerinde yaygındır. Anason yağı, ilaçlardan yemeklere ve tatlandırıcılara kadar uzanan geniş kullanım alanına sahiptir.

 

Anason yağının kullanımlar alanları aşağıdadır:

*Ağrı kesici: Artrit ağrısı amacıyla rahatlama sağlar.

*Antiseptik: Yaraları temizlemek ve iltihaplanmalara karşı korunmaya yardımcı olmak amacıyla kullanılır.

*Dekonjestan/balgam söktürücü: Solunum yollarındaki tıkanıklığı gidermeye yardımcı olur.

*Aroma maddesi: Yiyecek ve içecekler amacıyla bir aroma maddesi, salatalar ve çorbalar amacıyla bir bileşen olarak kullanılır.

*Gıda işleme: Anason ve anason yağları, pizza sosları, İtalyan sosisi ve aynısı besin ürünleri gibi işlenmiş etlerde kullanılır.

*Anne sütü üretimi: Fitoöstrojenik özelliklere sahiptir.

*Libido arttırıcı: Eski zaman cinsel dürtüyü çoğaltıcı ve afrodizyak olarak kullanılmıştır.

*Doğal baş biti giderici: Hindistan cevizi yağı gibi, anason yağı da kimyasal bit tedavilerine göre daha güvenilir bir alternatiftir.

*İnsektisit: Uçucu anason yağı böcekleri zehirleyip öldürebilir. *Ağız içi sağlığı: Diş macunlarına, ağız gargaralarına ve şuruplara eklenir.

*Koku (esans): Sabunlara, deterjanlara, losyonlara ve cilt kremlerine eklenir.

Yorum Yapin