GenelGüncel BilgilerHaber

Valör Terimi Nedir Nedemektir

Valör Terimi Nedir Nedemektir

Bankacılık Sektöründe Kullanılan  Valör kelime olarak hepimize başka gelebilir, fakat tanımı yapıldığında herkesin kolaylıkla anlayabileceği bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Nedeni Ise anında her biri çoğalış son zamanlarda banka kullanıyor. Ve valör de bankacılıkla alakalı bir terim. Valör kısacası tanımlayacak olursak; banka aracılığıyla işleme elbet tutulan paranın fiilen işlenmeye başladığı tarihtir.

Örneğin bankaya yatırılan paranın fiilen faize elbet tutulduğu tarih valör ismi altında anılır. Tekrardan banka üzerinden bir havale işlemi gerçekleştirildi; o havalenin yapıldığı bireyin üst kısmına ne süre geçireleceğini vurgulayan tarihe valör ismi verilir. Valör esasında bankanın yatırılıan paradan belli bir süre daha çok yararlanmasını imkanı sunan bir kavramdır. Valör tarihi ve işlem tarihi arasındaki farklılık öbür bir bağlamda bankanın bu işlem üzerinden kazanacağı parayı atama eder.

Bankada bir işlem gerçekleştiğinde anında bu işlem hesaba yansımaz. Bunu her birimiz bilmekteyiz. Mesela bir tatil bugünü bu işlem gerçekleşiyorsa, önümüzdeki iş bugünü kesinlikle beklenir. İş bugünü içerisinde tekrardan bir işlem gerçekleştirilirse anında bu işlem hesapta gözükmez. Bu hayatımızın içerisinde başımıza iştirak eden olaylardır esasında. Fakat bu uygun fiyat bir terimle isimlendirilmiştir ve bir hesaba fiilen yapılmış olan işlemin yansıması valör ismi altında anılır.

Aslında yurttaş olarak ya da alıcı olarak konuya bakılıacak olursa bizler için negatif bir hadisedir. Nedeni Ise paramızı kullanmak için beklemek zournda kalırız. Bu valör tarihi gelmeden paramızı acilen kullanamayız. Fakat bu da banakaların uygulamış meydana geldiği bir gerçektir.

Yorum Yapin