GenelGüncel BilgilerHaber

Kireçlenmiş Olan Mutfak Geçleri Nasıl Temizlenir

Kireçlenmiş Olan Mutfak Geçleri Nasıl Temizlenir

Gündelik Hayatımızda sık sık kullanmış olduğumuz ev gereçleri kireçlendiğinde nasıl temizlemeliyiz Mutfakta bulaşık esnasında ya da yiyecek yaparken en fazla gereksinim duyulan ateş gibi suyu birden çok dk da hazırlıklı duruma getiren kettle, pekçok bireyin temizliğinin ne türlü yapılacağı ile ilgili kararsız kaldığı konulardan biridir. Yalnızca su ısıtmak amaçlı kullanılması çok pek kirlenmesine ne sebeple olmasa da musluk sularındaki kirecin kettle rezistanslarını kaplaması hem bir berbat bir imaj oluşmasına hem bir de iş veriminin düşmesine ne sebeple olacaktır. Tespit Edecek vakitlerde kettle içini temizleyerek suyun ısınma hızını artırmak ve enerji tasarrufu sağlamak olası olacaktır.

Limon Tuzu İle Kettle Temizleme

Kettle içerisinde biriken kireci çözebilmek amaçlı her kadın bizzat bildiği kireç çözücü metotları kullanmaktadır. Çoğu süre kullanılan kimyevi kireç çözücüler sıhhati negatif istikamette etkilemekte ve sıkı durulanmadığında kimyasallar her kullanımda suya geçmektedir. Bu sebeple limon tuzu benzeri son derece zararsız naturel bir malzeme ile kettle içerisinde bulunan kireci temizlemek olasıdır. Bunun amaçlı kireç durumda olan kısma civarı su doldurulmalı su ısıtıcısının içerisine bir tatlı kaşığı limon tuzu atarak çalıştırılmalıdır. Kaynadıktan hemen ardından otomatik kapanacak durumda olan ısıtıcının içi yavaşça çalkalanarak yumuşayan kirecin çıkması sağlanır. Bu işlem ardından bol su ile durulanan kettle yepyeni olacaktır.

Beyaz Sirke İle Kettle İçi Temizleme

Doğal kireç sökücü niteliğine sahip malzemelerden biri de beyaz sirkedir. Kirecin temizlenmesi ile ilgili gösterişli bir metot meydana gelmesine karşın sirke kokusuna karşın hassasiyeti olanların bol durulama işlemi yapmaları gerekiyor. Bu yolda kettle bir miktar su ile çalıştırılır. Kaynadıktan hemen ardından kapanan ısıtıcının içerisine en üst seviyeye civarı beyaz sirke kontümör. Bir gece bekletilmesi gerekli durumda olan beyaz sirke kettle rezistanslarını kaplayan bütün kireçten arınmasını sağlayacaktır.

Limon İle Kettle Ne Türlü Temizlenir?

Sık sık sık kettle içi temizliği yapanların seçim edebileceği limon suyu, hafif kireçlenmeye başlamış durumda olan kısımların temizliğinde etkilidir. Bir limonun suyunu sıkarak kettle içerisine boşaltılır ve üst kısmına bir miktar su eklenir. Kaynatılan su ve limon suyu karışımı ardından kocaman ölçüde kirecin temizlendiği görülecektir. Tamamıyla temizlenmemiş kısımlar içerisinde birden çok defa bu işlemi tekrarlamak, zararsız ve uygun fiyat bir yöntemle kettle temizliği yapmayı sağlayacaktır.

Yorum Yapin