GenelGüncel BilgilerHaber

Kar Lastiği Neden Kullanmalıyız

Kar lastiği, kar sağlamak yağmur benzeri gökyüzü koşullarından müstakil olarak ısı 7 santigrat derecenin altına düştüğünde kullanılmak üzere üretilmektedir. Ülkemizde yaz lastiklerinden kış lastiklerine geçme oranı düşük olsa da, sürüş güvenliği tarafından bu konunun atlanmaması mühimdir .
kar- lastiği
Peki kar lastikleri tam anlamıyla ne türlü çalışır ve sürüş güvenliğimize ne türlü katkı yapar?

Kar lastiği, ya da kış lastiği, daha çok sokak tutuşu sağlamak üzere çeşitli bileşiklerden ve çeşitli bilişim ile üretilmektedir. Yaz lastiğine yönelik düşük sıcaklıklarda esnekliğini korumakta ve tutuş yeteneği fazla yüksek olmaktadır. Kış lastikleri kaygan tabanda yüzde 40 sağlamak 50’ye varan oranda daha sıkı sokak tutuşu sağlamaktadır.
Kar lastikleri, fren mesafesinde de epeyce kocaman farklar işaret etmektedir . Karlı tek tabanda 50 km/saat’le izliyen tek Otomobilin yaz lastikleri ile fren mesafesi 43 metre iken, kar lastikleri ile bu uzaklık 35 metre olmakta, aradaki fark da tahmini 2 otomobil boyuna isabet düşmektedir. Buzlu tabanda 30 km/saat ile giden tek Otomobilin yaz lastikleri ile fren mesafesi 68 metre iken, kar lastikleri ile bu uzaklık 57 metreye düşmektedir. Yalnızca bu nitelikleri dahi başlıbaşına ne sebeple kar lastikleri kullanmamız gerektiğini anlatmaktadır.

Kar Lastikleri Ne Süre Takılmalıdır?

Yaz lastiklerinden kış lastiklerine geçmek amaçlı kar, yağmur ve buzlanma benzeri berbat gökyüzü şartlarını beklemeye sebep yoktur.

Hava sıcaklığının düşmeye başladığı Ekim ayı kış lastiklerini takmak amaçlı uygundur.

Kar lastikleri yalnızca karlı ve buzlu tabanda değil, yağmurlu, çamurlu ve kaygan tabanlarda de yaz lastiklerine yönelik avantajlıdır. Kış lastikleri, benzer diş yapısına sahip benzer markanın olmalı ve her 4 tekere ansızın takılmalıdır. Tersi halde tekerler içinde çeşitli tutuş güçleri meydana geleceğinden, Otomobilin savrulma rizikosu artmaktadır. Bununla Birlikte her 10 bin kilometrede tek lastiklerin ön sağlamak arka değişiminin inşa edilmesi , aşınma taraflarını değişimi amaçlı öneri edilmektedir.

Yorum Yapin