Renk seçin:


DOLAR: 4.72 TL
EURO: 5.50 TL

Kuru Yolum Tavuk Nedir Nasıl Oluyor Helal Kesimidir

4 ay önce
252 kez görüntülendi

Kuru Yolum Tavuk Nedir Nasıl Oluyor Helal Kesimidir

Kuru Yolum Tavuk Nedir Nasıl Oluyor Helal Kesimidir

Türkiye’de pekçok üretici aracılığıyla tatbik edilen Kuru Yolum yönteminde, piliçlerin tüylerini yumuşatmak amaçlı çoğalış ateş gibi su kazanı kullanılmıyor. Yepyeni Kuru Yolum yönteminde piliçler ateş gibi su kazanına daldırılmak mahaline nemli ateş gibi gökyüzü tünellerinden geçirilerek tüy dipleri gevşetiliyor. Yumuşayan tüyler otomatik yolum makineleri marifetiyle el değmeden temizleniyor. Ananesel usullere uyumlu Kuru Yolum yolu böylece çağdaş entegre tesislerde de gerçekleştirilmiş oluyor.

Sık sık sık telaffuz edilen bir deyim vaziyette olan kuru yolum tavuk ne demektir? Kuru yolum da yepyeni geliştirilen sistem nasıldır. İşte kuru yolum ile ilgili heyecan edilen suallerin cevapları:

Kuru yolum tavuk nedir? Kuru yolum helâl midir?
Kuru Yolma çoğunlukla kümes hayvanları üstünde tatbik edilen bir kesim sistemidir.

Canlı hayvan kesim anında tüylerinin pratik yolunabilmesi amaçlı tüy ıslama kazanına girmektedir. Bu kazandaki suyun ısı derecesi 40C ile 80C içinde değişmektedir. Kuru yolma sisteminde bu ısı 55C sıcaklığı aşmamaktadır. Çünkü yapılmış vaziyette olan araştırmalara yönelik 55C ve üzerindeki sıcaklıklarda dinamik hayvanın derisi üstünde yer alan vücudu koruma amaçlı tabaka kayıp görüp iç uzuvlara civarı su girişine ne sebeple olmaktadır. Ürün içerisine giren bu su, raf ömrünün kısalması ve birey sıhhatini zarara uğratması benzeri neticeler doğurmaktadır.

Ayrıca kuru yolma sisteminde kesim sonrası dinamik hayvanın karkas (iç uzuvlarından boşanmış ve temizlenmiş bölüm) soğutma işlemi gökyüzü akımıyla yapılmaktadır. Karşılıklı fanlarla donatılmış dik bir gökyüzü akımının sağlandığı oda içerisinde karkasın tespit edecek zaman bekletilmesi ile soğutma işlemi gerçekleştirilir. Bu vaziyette ürün kesinlikle su ile temas etmez.

Kuru Yolma sistemi gökyüzü akımının hakim meydana geldiği bir sistem olması nedeniyle su ile bulaşan ve suda üreyen bakterilerin bertaraf edildiği bir sistemdir.

Genel olarak sulu yolma sistemden şu farklar ile ayrılır :

bir. Kuru Yolma sisteminde tüy ıslama kazanının sıcaklığı 45ºC -55ºC içinde tutulmaktadır. Buda hayvanın vücudunu koruma amaçlı harici zarı yıpratmaz ve bakteri üremesini engeller.

Fakat sulu yolma sistemde tüy ıslama kazanının sıcaklığı tüylerden ek olarak etkili arınmak için 60ºC -70ºC içinde tutulur. Bu vaziyet hayvanın koruma amaçlı zarını delerek ürün içerisine su girişi ve bu su girişi sonucu olarak ürün içerisinde bakteri üremesine neden verir. Bu sebeple dik ısıyla tüy yolumu gıda normlarına uyumlu değildir.

2. Kuru Yolma piliçler kesim ardından karkası gökyüzü akımıyla soğutulduğundan su ile temas etmez. Ek Olarak hijyenik ve sıhhatli bir karkas soğutma işleminden geçer.

Sulu yolma sisteminde ise karkas 0ºC -4ºC arasındaki sıcaklığa sahip su kazanları içerisine sokularak soğutulur. Buda ürün içerisine fazla miktarda su dolmasına neden verir. Neticede içerisinde su bulunduran piliç, içerisinde çabuk bakteri üretir, raf geçerliliği kısalır ve ek olarak çabuk bozulma gösterir.

Su ile yüklü temas hayatını sürdüren piliç etinde lezzet kaybı olabilir ve içerisine çektiği fazla su nedeniyle bakteri yuvasına dönüşür. Kesinlikle bakterilerin en çabuk üreme gösterdiği ortamlar nemli ve sulu ortamlardır.

 

şen piliç kuru yolum, kuru yolum tavuk nasıl pişirilir, kuru tavuk yolma makinası fiyatları, kuru yolum tavuk toros

erpiliç kuru yolum helal mi, kuru yolum tavuk makinası, kuru yolum nasıl yapılır, kuru yolum tavuk helal mi

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık Sonyol.com 2015 Geniş bilgi Ustası