Renk seçin:


DOLAR: 4.76 TL
EURO: 5.51 TL

Çayla Sigara Daha Zararlı

2 ay önce
89 kez görüntülendi

Çayla Sigara Daha Zararlı

Çayla Sigara Daha Zararlı

Milli İçeceklerimiz arasında yer alan hatamızın her anında olan her fırsatta içtiğimiz çay hakkında söylentiler oldukça fazla misafirlerimize ikram ettiğimiz çay .Tek Başına tüketildiğinde bile tartışmanın her an gündeminde olan çay ve sigara bir arada tüketildiğinde insan sağlığını yuksek derecede tehdit ediyor Yapılan incelemeler ve testler sonucu ortaya çıkan sonuçlar çokta iştah açıcı değil. Size Tavsiyemiz Çayla Sigarayı Birlikte Tüketmeyin Mümkünse Sigara Hiç İçmeyin  Kanser en başta olmak üzere, pek çok hastalığın sebepleri aralarında önce sırada bulunan sigaranın, çayla beraber hepten zarar veren duruma geldiği, bunun bilhassa yiyecek borusu kanserine taban hazırladığı bildirildi


İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Profesyonel. Dr. Yüksel Gümürdülü, bütün yeryüzünde kanser ölümlerinde 6. sırada bulunan yiyecek borusu kanserinin (özefagus), yutma zorluğu ile kendini fark ettirdiğini ifade etti. Yiyecek borusu kanserinin görülme oranında coğrafi dağılıma yönelik çeşitlilik yaşandığına değinen Profesyonel. Dr. Gümürdülü, bilhassa ateş gibi içecek ile sigarayı beraber tüketenlerin kocaman risk altında meydana geldiğini ifade etti. Profesyonel. Dr. Yüksel Gümürdülü, yiyecek borusu kanserinin nadir görülen, fakat geç fark edilen kanser türlerinden meydana geldiğini ifade ederek, “Hastaların başlangıçta sert gıdaları yerken içinde bulunduğu takılma duygusu, ilerleyen dönemlerde sıvı/akışkan gıdalarda da oluşmaya başlar. Bir zaman daha sonra ise hiç yutamama, mide ağrısı ve kilo kaybı, göğüs kısmında yanma ve ağrı, ses kısıklığı, gıdaların ağza geriye gelmesi, kanama, öksürük, boğulma duygusu benzeri bulgular de görülebilir”diye konuştu. Yiyecek borusu kanserinin erkeklerde fazladan görüldüğünü belirten Profesyonel. Dr. Gümürdülü, “Bu hastalıkta tehlikeli grup 50 ve 70 yaş arasıdır. Ülkemizde bilhassa Doğu Anadolu kısmında daha sık sık görünmektedir”ifadelerini kullandı.

VİTAMİN EKSİKLİĞİNE DİKKAT!

Yemek borusu kanserinde beslenme alışkanlıklarıyla vitamin eksikliğinin mühim bir oyun oynadığını belirten Profesyonel. Dr. Gümürdülü, “Vitaminlerden A, B, C, E, ile magnezyum, çinko, selenyumun eksik alınması hastalığın başlıca sebepleri aralarında bulunmaktadır. Buğday, mısır ve pirinç durumundan gıdalar çok tüketilirken, sebze ve meyvelerin olması gerektiği kadar tüketilmemesi de yiyecek borusu kanser rizikonunu arttırıyor”diye konuştu. Yüksel Gümürdülü, hastalarının yüzde 80’inde sigara ve içki kullanımının mevzubahis olduğunun altını çizerek, “Ülkemizde çay ve kahve benzeri içecekler ile beraber sigara içmek çok yaygın. Hem Bir sigara, hem bir de ateş gibi sıvı/akışkan alımı başlı başına bir risk oluştururken, her ikisinin beraber kullanımı ile bunu ikiye katlamayın” halinde sohbet etti.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık Sonyol.com 2015 Geniş bilgi Ustası